Закон повинен працювати

Члени парламентського Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю занепокоєні тим, що не виконується в повному обсязі ухвалений Парламентом ще 7 квітня 2015 року Закон про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
Стан виконання Закону було розглянуто на черговому засіданні профільного комітету. Цей законодавчий акт передбачає, зокрема, що добровольці та волонтери, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, мають право на статус учасника бойових дій та інваліда війни. А у разі загибелі таких осіб на членів їх сімей мають поширюватися пільги, передбачені законодавством для ветеранів війни.
Проте для повної реалізації Закону Уряд повинен затвердити близько десятка нормативно-правових актів. Певні рішення необхідно також прийняти Генеральному штабу Збройних Сил України та Антитерористичному центру при СБУ.
Між тим, Кабінет Міністрів до цього дня не затвердив Порядок надання статусу учасника війни працівникам підприємств, а також - Порядок надання статусу членів сімей загиблих осіб із числа добровольців, волонтерів, працівників підприємств.
Крім того, всупереч Закону, сьогодні статус інваліда війни не надається бійцям добровольчих батальйонів, які не ввійшли до складу офіційних військових формувань. Причина - відсутність механізму взаємодії Збройних Сил України та інших військових формувань з добровольчими формуваннями. Розробити такий механізм повинен Антитерористичний центр при СБУ та Генеральний штаб Збройних Сил України.
Для з’ясування причин невиконання норм згаданого Закону на засідання парламентського комітету були запрошені представники Міністерства соціальної політики, Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, відповідних силових відомств, Міністерства фінансів. За результатами обговорення прийняте рішення провести розширене засідання Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.
Голова парламентського комітету Олександр Третьяков відзначив: «Закон набув чинності ще 22 червня 2015 року, проте й досі ті, заради кого ми його розробляли та приймали, не мають можливості реалізувати свої права. Необхідно терміново узгодити координацію, спільні кроки усіх відомств, що відповідають за дієздатність норм Закону».